Uwagi i propozycje możesz wysłać na adres: redakcji Trzynastego Schronu
VAN BUREN

Podstawowe informacje
Nowiny
Galeria
Pliki

Podstawowe informacje
Van Buren logo

Van Buren... "Co to takiego jest ten Van Buren?" - pewnie czasem ktoś zadał sobie takie pytanie. A odpowiedź jest banalnie prosta - to kodowa, robocza nazwa Fallouta 3. I tutaj od razu trzeba wszystko jasno, kawa na ławę wyjaśnić:

a) W latach 1999-2003 (czyli po wydaniu Fallouta 2) w studio Black Isle trwały pracę nad kolejną grą z serii - czyli Falloutem 3 właśnie. Projekt przyjął roboczą nazwę Van Buren i możemy ją tożsamo stosować w przypadku gdy mówimy o grze Fallout 3, ze stajni Black Isle/Interplay.

b) Kiedy w grudniu 2003 roku Interplay ogłosił wiadomość o rozwiązaniu studia Black Isle, prace nad grą Van Buren/Fallout 3 zostały zawieszone.

c) W czerwcu 2004 roku zostało ogłoszone bankructwo Interplay, a już miesiąc później pojawiła się informacja, że prawa do nazwy (jak i do zrobienia gry) Fallout 3 zostały sprzedane za 1,1 mln. $ firmie Bethesda. Interplay zaś zachował sobie prawa do gry MMORPG noszącej nazwę Fallout. Z czasem okazało się, że to nad czym pracuje Bethesda nie ma żadnych fabularnych nawiązań do Van Burena (co może być zrozumiałe), jak i też do klasycznych Falloutów 1 i 2.

d) Od 2004 roku w sieci zaczynają się pojawiać materiały projektowe z Van Burena - w tym i tech demo samej gry.

Van Buren menu

Można więc powiedzieć, że w przypadku Fallouta 3 mamy urodzaj. Planowany produkt z Bethesdy oraz pozostałości Van Burena. Nieukończone tech demo gry ze stajni Black Isle zadowolić może tylko smakoszów serii. Zaś dla reszty - dla tych, którzy oczywiście zdobędą się na taki wysiłek - może być to inspiracja by zrobić coś własnego. By samemu zmierzyć się z tą niedokończoną historią prawdziwego następcy Falloutów 1 i 2.

Są jacyś chętni?

Producent: Black Isle
Wydawca: Interplay
Dystrybutor w Polsce: zapewne byłby to CD Projekt
Kategoria: cRPG
Data premiery: projekt zawieszony
Wersja językowa: gra na pewno zostałaby spolszczona ;)

© 2008 Squonk