Bieżąca SONDA: Co sądzisz o grze Wasteland 2?
KONKURSY PATRONUJEMY KOMERCHA
Szukaj>> | Archiwum >>
13 lutego 2019
Kuchnia Trzynastego Schronu - zestaw obiadowy: krupnik, paluszki rybne, ziemniaki, surówka i kawa - 0:13 - Stary Wujek
Ilustracja do nowiny 'Kuchnia Trzynastego Schronu - zestaw obiadowy: krupnik, paluszki rybne, ziemniaki, surówka i kawa'
Do tej pory Kuchnia Trzynastego Schronu proponowała Wam pojedyncze potrawy. Tym razem, mając na względzie Wasze szczęście, dobrobyt i chęć zabłyśnięcia umiejętnościami kulinarnymi, przedstawiamy cały zestaw obiadowy, którym uraczyć możecie siebie, rodzinę i przyjaciół. Nie są to skomplikowane potrawy, a polski, niedzielny rzekłbyś obiadek. Zdrowy krupniczek oraz paluszki rybne z ziemniakami i surówką z kapusty kiszonej.

Zasada jest jedna i niezmienna: "Zanim spadną bomby atomowe i nadejdzie zagłada, należy dobrze się odżywiać, żeby być zdrowym i mieć siłę przetrwać".

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

03 lutego 2019
Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #27 - Neill Blomkamp i Oats Studios - 23:43 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #27 - Neill Blomkamp i Oats Studios'
Gdy w 2009 roku pojawił się film Dystrykt 9, za którym stał południowoafrykański reżyser Neill Blomkamp, wydawało się w fantastyczno-naukowej kinematografii coś pozytywnie drgnęło. Że można kręcić filmy nie dziejące się ciągle w tej samej scenerii Nowego Jorku lub Los Angeles, czy na typowej, amerykańskiej prowincji. Że są na świecie, i to bez specjalnego silenia się na wymyślanie fantastycznego settingu, miejsca w których na co dzień jest fantastycznie. Takim krajem jest Republika Południowej Afryki, która okazała się dobrą bazą na pokazanie w krzywym zwierciadle systemu pomocy humanitarnej i troski o tzw. "uchodźców", którzy byli... kosmitami.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Konkurs na scenariusz do Fallout Wasteland Warfare - 19:04 - Stary Wujek
Ilustracja do nowiny 'Konkurs na scenariusz do Fallout Wasteland Warfare'
Zapraszamy każdego fana Fallouta do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Paladynat i Trzynasty Schron na stworzenie scenariusza do gry planszowo-bitewnej Fallout Wasteland Warfare!

Zabawa kończy się 28.02.2019 roku. Najlepsza praca zostanie wysłana do producenta gry… Zwycięzca otrzyma figurkę Fallout Boy z Fallouta 😀

Szczegółowe dane dotyczące konkursu w linku: www.facebook.com/1685229234853607/posts/2159871270722732/

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

02 lutego 2019
Kholat - za darmo na Steam - 1:43 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Kholat - za darmo na Steam'
23 stycznia 1959 roku grupa dziewięciu studentów i absolwentów Uralskiego Instytutu Politechnicznego w Swierdłowsku (obecnie Jekaterynburg) w towarzystwie przewodnika, wyruszyła na narciarską wyprawę w północną część Uralu. Celem wyprawy było zdobycie dwóch szczytów Północnego Uralu: Góry Otorten i Ojka-Czakur. Wszyscy uczestnicy ekspedycji mieli duże doświadczenie w podobnych wyprawach i byli przygotowani na niezwykle surowe warunki, jakie oczekiwały ich zimą w górach Uralu. Po parudniowej podróży, osiąganiu kolejnych punktów wyprawy z której w wyniku zachorowania 28 stycznia musiał zrezygnować jeden z jej uczestników, wieczorem 1 lutego grupa dotarła na zbocze góry Chołatczachl. Pierwotnie wyprawa planowała ominąć tę górę i przejść przez położoną nieopodal przełęcz. Z uwagi jednak na pogarszającą się pogodę, zboczyli z kursu i znaleźli się na zboczu góry, gdzie postanowili rozbić obóz i przeczekać złe warunki atmosferyczne.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

23 stycznia 2019
Postapsze (i około) nominacje do Oscarów 2019 - 21:44 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Postapsze (i około) nominacje do Oscarów 2019'
Dobra, dobra. Podniecanie się kulturą amerykańską nie jest smaczne i zdrowe. Wystarczy już że w ramach szeroko zakrojonej polityki bycia fajnym, ludzie w naszym kręgu kulturowym obchodzą anglosaskie święta jak Halloween czy Walentynki. Istnieje więc możliwość, że w ramach polityki - tym razem równościowo-godnościowej - zaczniemy obchodzić święta natywnej ludności Amerykańskiej czy ludów z Afryki, jeśli "biała i postępowa" Ameryka również zacznie je obchodzić 😂

Jednak mimo tego i owego, marudzenie na amerykański przemysł filmowy byłoby głupie i bezcelowe. Po prostu tam potrafią robić filmy, i to te zarówno wysoko jak i niskobudżetowe, a do tego ichniejsza otwartość dotyczy nie tylko ideologicznego prania mózgów, ale też współpracy z filmowcami z innych krajów. No i zauważania, oraz doceniania ich pracy. W tym roku, co warto wspomnieć, został został zauważony film Pawła Pawlikowskiego Zimna wojna. Otrzymał on trzy nominacje w kategoriach Najlepszy film nieanglojęzyczny, Najlepszy reżyser oraz Najlepsze zdjęcia.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

21 stycznia 2019
Szczury Wrocławia. Kraty - przedpremierowa recenzja - 19:40 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Szczury Wrocławia. Kraty - przedpremierowa recenzja'
Do premiery najnowszej powieści Roberta J. Szmidta Szczury Wrocławia. Kraty zostało jeszcze kilkanaście dni. Tymczasem u nas, ekskluzywna i wyjątkowo szybko recenzja przedpremierowa!

To już druga powieść z cyklu Szczury Wrocławia. Poprzednia, Szczury Wrocławia. Chaos, ukazała się 22 kwietnia 2015 roku. I podobnie jak wtedy, w jej napisanie zostali zaangażowani czytelnicy i sympatycy twórczości Szmidta, użyczając swoich nazwisk oraz... oblicz. Bowiem kluczowe postacie Krat poza nazwiskami, będą posiadać też twarze osób, które osobiście wylosował autor. Wszystko będzie do zobaczenia w grafikach promocyjnych, dołączonych m.in. do wydania kolekcjonerskiego książki.

Zapraszamy do recenzji, którą przygotował redaktor Saladyn.

Pierwsza część Szczurów Wrocławia miała premierę w kwietniu 2015 roku. Długo przyszło nam czekać na kontynuacje sagi o nieumarłych, w międzyczasie ukazały się inne książki Roberta Szmidta (w tym dwie z Uniwersum Metro 2033). Z moją (pozytywną) opinią o Chaosie możecie zapoznać się na Lubimy Czytać, a ja jedynie krótko wspomnę, że książka spotkała się z mieszanymi rekcjami czytelników. Jedni chwalili “bohatera zbiorowego” oraz nietypowe zombiaki, dla innych to były główne zarzuty wobec Szczurów Wrocławia. Rozumiem także, że dla wielu realia komunistycznej Polski to większe science fiction niż powłóczące nogami trupy. Bywa.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

15 stycznia 2019
Voytek Pavlik udostępnia muzyczne archiwa z Forlorn World - 1:29 - Wrathu
Ilustracja do nowiny 'Voytek Pavlik udostępnia muzyczne archiwa z Forlorn World'
Voytek Pavlik to muzyk, który swój album First Records udostępnił na łamach Schronu w 2009 roku, przeprowadzany był z nim także wywiad.

Ostatnimi czasy zaś pisaliśmy o nim, w kontekście muzyki do Tales of a Junktown Ranger. W tym tygodniu jednak postanowił opublikować coś, co nawet wyprzedza jego Pierwsze Nagrania. Chodzi o muzykę, którą stworzył na potrzeby dziś na poły mitycznego, a wówczas bardzo aktywnego projektu Forlorn World - niewydanej ostatecznie gry postapokaliptycznej, która miała rozgrywać się w Polsce. Voytek wspomina, że było to około 2006/2007 roku.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

11 stycznia 2019
Aktualizacja noworoczna [01/2019] - 18:56 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Aktualizacja wrześniowa [09/2018]'
Nowy rok, to nowe nadzieje i nowe możliwości. OK, jakoś musiałem zacząć informację o tym, że nasze zasoby znów się powiększyły. Plan był bowiem taki, żeby tą aktualizację wrzucić na rocznicę 100 lecia odzyskania niepodległości, ale parotygodniowa obsuwa przyniosła parę ciekawych tekstów. Oto więc one przed Wami 😊

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Zombie w PRL-u. Nadchodzi nowa powieść z serii „Szczury Wrocławia” Roberta J. Szmidta - 0:16 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Zombie w PRL-u. Nadchodzi nowa powieść z serii „Szczury Wrocławia” Roberta J. Szmidta'
Informacja prasowa od Wydawnictwa Insignis.

Już 30 stycznia do księgarń trafi długo wyczekiwany spin-off głośnej powieści Roberta J. Szmidta Szczury Wrocławia. Chaos. Opowiada o walce oddziałów ZOMO z epidemią czarnej ospy i… hordami zombie. Wrocław lat 60. ubiegłego wieku znów otwiera przed czytelnikami drzwi do obskurnego, siermiężnego i cuchnącego bimbrem PRL-u.

Wraz z końcem stycznia nadejdzie premiera pełnokrwistej (w podwójnym tego słowa znaczeniu) polskiej apokalipsy zombie pióra znakomitego autora fantastyki Roberta J. Szmidta. Szczury Wrocławia to historia zmagań o kształt nowej rzeczywistości. Może się okazać, że drugi człowiek jest gorszym wrogiem niż hordy zombie.

Zamów książkę w przedsprzedaży w najlepszej cenie:

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

07 stycznia 2019
Aquaman - recenzja - 21:34 - Veskern
Ilustracja do nowiny 'Aquaman - recenzja'
Filmy gatunku Superhero powoli stają się chlebem współczesnej kinematografii – jak kiedyś western, czy slashery. I żeby w tej niszy coś sobą reprezentować, musisz pokazać więcej, ponad bycie białym i czerstwym. Zaproponować widzowi ciekawą ideę, ciekawe wykonanie, odpowiednie dodatki do samego pieczywa żeby poprawić jego smak. Rzadko kiedy jednak można spotkać film gatunku, który decyduje się iść na całość, pokazując widzowi że standardowy, "chlebowy" gatunek nadal można popchnąć do przodu, rozszerzać jego granice i zaoferować absurd wyjątkowy w swoim geniuszu.

Tak więc, zapraszam Was do lektury obu recenzji Aquamana.

Po katastrofie, jaką była Liga Sprawiedliwości doszedłem do wniosku, że chyba nie ma co liczyć na "jakość" w filmowym uniwersum DC. Wbrew temu co możecie wyciągnąć z moich recenzji, zawsze byłem bardzo wiernym fanem komiksów z Batmanem i spółką. Jasne, po stronie Marvela znajduje się moja ukochana komiksowa postać wszech czasów, Spider-Man, jednak poza nim uniwersum Marvela nie potrafiło mnie porwać. Tym boleśniejszym było obserwowanie prób wykrzesania sensu z zagmatwanej pulpy, jaką stało się DCEU. I tym większą radością jest dla mnie prezentowanie Aquamana jako najlepszy film Uniwersum DC, jak również najlepszy film na podstawie komiksu DC od czasów Mrocznego Rycerza, i prawdopodobnie - mój ulubiony film tego roku.

Całość recenzji #1 pod tym linkiem.

Dlaczego dopiero teraz? Dlaczego dopiero przy tym filmie, decydenci z Warner Bros i DC Comics, otworzyli szerzej drzwi na to, co od zawsze stanowiło esencję animowanych przygód bohaterów z ich świata? Czyli dla mieszanki starożytnych mitów, legend z różnych kręgów kulturowych, z lekko mrocznym, diesel punkowym klimatem, tworzącym razem nowoczesną bajkę XX wieku. Noo?

Całość recenzji #2 pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

06 stycznia 2019
Raport społecznościowy - podsumowanie roku 2018 - 15:08 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Raport społecznościowy - podsumowanie roku 2018'
Kolejny rok w historii Trzynastego Schronu jest za nami. Dzięki Bogu, dzięki Emanacji, dzięki tym wszystkim siłom (i środkom), które dobrze życzą naszemu projektowi. A ten, by istnieć oraz się rozwijać, musi mieć swoich wiernych odbiorców. Część z nich, bo nie wszyscy, skupieni są na schronowych serwisach społecznościowych.

Oto więc dane dotyczącego naszego potencjału w mediach społecznościowych za rok 2018.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

28 grudnia 2018
LandsbergON - półrocznik z Gorzowa Wielkopolskiego - numer drugi - 14:06 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'LandsbergON - półrocznik z Gorzowa Wielkopolskiego'
Gorzowski Magazyn Fantastyczny LandsbergON, wydawany przez Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM, z końcem roku zaliczył premierę drugiego numeru. Tym razem tematyką przewodnią numeru jest groteska i absurd, choć i również szczypta grozy.

Jakub Łukasik w opowiadaniu Opowieść o gorzowskiej Wandzie zmierzył się pradawną, słowiańską legendą o dzielnej księżniczce, która poświęciła swoje życie w nurcie Wisły, by nie pójść za mąż za obywatela krwi niemieckiej. Oczywiście w otwartym i tolerancyjnym świecie, takie coś nie mogło by ujść płazem. Tak i też miła i zapewne sympatyczna dziewczyna jaką za życia była Wanda, po śmierci stała się... Ale o tym już tekście.

Sam redaktor naczelny LandsbergON-u postanowił opisać trudne chwile zmagań mistrza szachowego Garri Kasparowa z komputerem Deep Blue. Wydarzenie to miało miejsce ponad 20 lat temu, kiedy nie potrafiono jeszcze w "sztuczną inteligencję" jak dziś. Mimo to Deep Blue wygrał, podobno przypadkiem, ale kto wie.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

26 grudnia 2018
Fallout 76 - recenzja wersji B.E.T.A. - 18:20 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Fallout 76 - recenzja wersji B.E.T.A.'
Fallout 76 jest jak koń, czyli każdy widzi jaki. Każdy kto podjął wyzwanie, i postanowił zanurzyć się w ostępy Zachodniej Wirginii roku pańskiego 2102. Nasza silna, schronowa, PC-towa grupa badawcza w składzie Morbid, Wrathu i Bart oraz działający na odcinku konsoli Veskern podjęła wyzwanie pod koniec listopada. A to co widzieli, dziś prezentują.

Drugim, co u mnie zdobywa w chwili obecnej tłustego plusa, to zmodyfikowany system V.A.T.S., który dla mnie jest o wiele bardziej przydatną opcją niż "celowanie na pauzie" obecne w Falloutach 3/NV/4. Z uwagi na sieciową istotę zabawy, system V.A.T.S. w Fallout 76 działa jako - limitowany przez Punkty Akcji - asystent celowania. Procent szansy na trafienie zmienia się dynamicznie, krytyki nabijają się poprzez trafienia - wszystko to bez spowolnienia czy zatrzymania zabawy. Przydatne, zwłaszcza dla grających na padzie.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Ilustracja do tekstu 'Fallout 76 - recenzja wersji B.E.T.A.'

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

25 grudnia 2018
Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #26 - Kapitan Sowa na tropie - 15:13 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #26 - Kapitan Sowa na tropie'
Grudniowy czas, to okres radości, szczęścia, rodzinnego ciepła. W teorii i w szczytnych założeniach oczywiście. Praktyka, zwłaszcza podszyta historią naszej kochanej Polski, robi z grudnia okres smutku i nieszczęścia, w którym totalitarna władza rozprawiała się z osobami jej przeciwnymi. Ze śmiertelnym skutkiem oczywiście. Grudzień roku 1970, ale też i grudzień 11 lat później, na zawsze wpiszą się czarne karty naszej historii i komunistycznego ucisku społeczeństwa. Zaś dziś, gdy grudzień jest czasem w którym w imię doraźnej walki politycznej obydwu plemion, na nazwy ulic przywracani się komunistyczni "bohaterowie", jeszcze trudniejszym staje się podejście do spuścizny i dorobku Polski Ludowej. Najweselszy barak obozu wschodniego vs. zaoranie PRL bo tylko ciągłość z II Rzeczpospolitą - oba plemiona i na to znają odpowiedź. Prawdziwie jednak można by to zweryfikować zbadaniem kto miał dobrze przed i po 1989 roku, także gdy chodzi o twórców. Komu udawało się kręcić filmy za komuny, bo był pieszczochem władzy, a kogo nowa władza po 1989 równie dopieszczała?

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

19 grudnia 2018
Dmitrij Głuchowski mówi NIE dla ekranizacji Metro 2033 - 2:37 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Dmitrij Głuchowski mówi NIE dla ekranizacji Metro 2033'
Na 15 lutego przyszłego roku przewidziana jest premiera gry Metro Exodus, opartej na wątkach powieści Dmitrija Głuchowskiego Metro 2035. Do tego co rusz, w tym i w naszym kraju, wychodzą powieści z teraz już Uniwersum Metro 2035. Jednym słowem ten rosyjski pisarz nadal jest na fali, i całkiem dobrze mu się na niej płynie. Wydawać by się mogło, że do pełni szczęścia brakuje tylko ekranizacji filmowej której z jego słynnej powieści.

W 2012 roku pojawiły się doniesienia, że wytwórnia MGM rozpoczęła pracę nad adaptacją powieści Metro 2033 do wymogów scenariusza. Umowa, jaką podpisał Głuchowski musiała być jednak na tyle dobrze skonstruowana, skoro teraz doszły wieści o anulowaniu prac, i "powrocie" wszelkich praw do autora. Przyczyną miało być przede wszystkim przeniesienie akcji filmu do Waszyngtonu, oraz usunięcie z niego tajemniczych i przerażających Czarnych. Tych ostatnich miałyby zastąpić różnej maści potwory i monstra. Jednym słowem ze słynnego Metro 2033 zrobiłoby się metro jakie można znaleźć w każdym metrze - parafrazując słowa równie słynnego Rosjanina.

Aż chciało by się rzecz "a nasz Sapkowski", ale to już inna historia.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Bohemian Rhapsody - recenzja - 1:33 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Bohemian Rhapsody - recenzja'
Gdy napisałem recenzję Bohemian Rhapsody (przełom listopada i grudnia), film na całym świecie przyniósł ponad 450 milionów dolarów przychodu. Gdy jego recenzja pojawia się u nas, to już 630 milionów. Przy różnych założeniach związanych z kosztami dystrybucji, prowizją dla kinooperatorów, koszta produkcji wynoszące około 50 milinów dolarów zwróciły się kilkukrotnie. Czy znaczy to, że widz ma do czynienia z kinowym arcydziełem lub też filmem godnym sagi Avengers?

Nie, nie i jeszcze raz nie!

Wszystko zamyka się fenomenie muzyki Queen, tworzonej przez sceniczną charyzmę i osobowość Mercury'ego, oraz silne zaplecze jakim był May, Taylor i Deacon. Ten ostatni, choć już 20 lat temu całkowicie wycofał się z muzycznej branży, i z dawnymi kolegami łączy go sporadyczny kontakt, jeszcze bardziej pewnie będzie sobie mógł mówić, że warto było. Także pod kątem finansowym. Ale z drugiej strony słuchacz też może powiedzieć sobie to samo, włączając muzykę Queen. Czy to samo powie widz? No nie do końca.

Freddie Mercury, właściwie Farrokh Bulsara, urodzony 5 września 1946 roku, zmarły 24 listopada 1991 roku. Wokalista brytyjskiego zespołu Queen, kompozytor, autor tekstów. Dwadzieścia siedem lat po jego śmierci, fani i sympatycy jego twórczości doczekali się o nim filmu. Przy wydanych 52 milionach dolarów na jego produkcję, obraz na całym świecie przyniósł już 637 milionów dolarów (za serwisem Box Office Mojo) przychodów. To dobrze? No nie do końca. Ale po kolei.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

02 grudnia 2018
Książki z Uniwersum Metro 2033 w Biedronce - 21:00 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Książki z Uniwersum Metro 2033 w Biedronce'
Od jutra (3.12) przez dwa tygodnie, w sieci sklepów Biedronka pojawią się dwie powieści z Uniwersum Metro 2033. Będą to tytuły odbiegające od sztampowych historii z rosyjskimi stalkerami z metra, ubranych w kombinezon OP-1 z kałachem w łapie.

Co będzie dostępne?

Powieści Krucjata dzieci włoskiego pisarza Tullio Avoledo, której akcja dzieje się w mroźnym Mediolanie, oraz Wieża legendarnego Roberta J. Szmidta, niszczącego po raz kolejny z wielką wprawą Wrocław.

Warto po nie sięgnąć, jeśli jeszcze nie macie ich w swojej biblioteczce.

Schronowe recenzje:
- Krucjata dzieci,
- Wieża.

Źródło: strona sieci Biedronka.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Muzyka z Fallouta New Vegas na schronowym kanale YouTube - 20:26 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Muzyka z Fallouta New Vegas na schronowym kanale YouTube'
Od jakiegoś czasu Trzynasty Schron posiada drugi kanał You Tube, w którym wrzucamy rzeczy nie będące wprost naszą twórczością.

Jako że wiadomym jest, że nic tak nie odpręża fallouotowego fana jak muzyka z jego ulubionych gier, to wyszliśmy temu naprzeciw. Od teraz każdy może słuchać muzyki z Fallouta New Vegas, z następujących radiostacji występujących w grze:

- Radio New Vegas (Fallout New Vegas)
- Mojave Music Radio (Fallout New Vegas)

Miłego słuchania! 😍

-----

Schronowy kanał YouTube #2

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

06 listopada 2018
Siergiej Niedorub - Czerwony wariant - recenzja - 23:06 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Siergiej Niedorub - Czerwony wariant - recenzja'
Kolejna powieść z - już teraz - Uniwersum Metro 2035 przenosi czytelnika w podziemia oraz tunele metra w Kijowie. Czyli na Ukrainę, której jednak na kartach powieści za dużo się nie odkryje, tak jak to choćby było z Rosją. OK, jeśli tożsamościowe wtręty miały by się zawierać między entuzjazmem dla banderowskiej kolaboracji z niemieckimi nazistami, a roztopieniem się w sowieckiej magmie, to czytelnik z Polski mógłby poczuć pewien dysonans. Jednak historia Ukrainy, która jest złączona z historią Polski, nie zaczyna się przecież po 1918 czy 1939 roku. Zaczyna się...

No właśnie, jeśli o jedynie co tu się nasuwa związanego z Ukrainą, są czasy Chmielnickiego, to może lepiej już nie rozwijać tego tematu. Zwłaszcza jeśli on mógł być też ciężki dla autora. A ten, ludziom żyjącym w Kijowie, nadał ryt uniwersalności przetrwania w świecie po atomowej zagładzie. Może to i dobrze?

Obserwując uczucia, jakie fani powieści z Uniwersum Metro 2033 do nich mają, nasuwają się skojarzenia z polską sceną polityczną. Albo bezkrytyczny entuzjazm, albo też skrajna wrogość do istniejących tam zjawisk i zachowań. To pierwsze odnosi się do "stalkerów z metra" ubranych w kombinezon OP-1 z kałachem w ręku. To drugie do świata jaki wykreował Dmitrij Głuchowski, a rozbudowali pozostali autorzy. Zwłaszcza gdy akcja wychodzi poza tunele, na zewnątrz. Że jakieś fantasy, że jakieś dziwne istoty, i w ogóle jakoś nie tak jak być powinno. Czyli tylko metro i obowiązkowi stalkerzy, dokonujący w nim bohaterskich czynów. Oczywiście z kałachem w łapie, ubrani w OP-1.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

20 października 2018
Schronzin jako e-magazyn - 22:30 - Rodrrik
Ilustracja do nowiny 'Schronzin na ISSUU'
Schronzin niedawno powstał z martwych niczym zombie, jak to ma już w zwyczaju wyczołgiwać się na powierzchnię co jakiś czas. W zwyczaju ma też to, że z każdym przebudzeniem próbuje czegoś nowego.

Co nowego w zinie, to już sami wiecie. To czego natomiast możecie jeszcze nie wiedzieć to fakt iż wszystkie, najnowsza i poprzednie jego odsłony ukazały się w formacie magazynu. E-magazynu.

Taka nowość.

Słuszne narzekania na PDF wzieliśmy sobie do serca i tak oto przedstawiamy profil Schronzinu na Issuu. Tam możecie bawić się wirtualnymi kartkami zinów, i na miarę możliwości jakie oddaje ekran, czy to smartfona czy komputera. Poczuć się najbliżej czytania fizycznej wersji magazynu. Mamy jednak nadzieję że taka lektura świecących pikseli nie sprawi że najecie się skromnym daniem jakie przygotowaliśmy, a raczej rozbudzi wasz apetyt na rzeczywiste ziny. Jak je dostać już pisaliśmy. Dziś dodamy tylko że miejsc w niedalekiej przyszłości będzie znacznie więcej, a w dalekiej, znacząco.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Czerwony wariant - druga powieść z Uniwersum Metro 2035 już w księgarniach - 0:23 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Czerwony wariant -  druga powieść z Uniwersum Metro 2035 już w księgarniach'
Informacja prasowa od Wydawnictwa Insignis.

Nadszedł czas, by z Petersburga przenieść się na południowy zachód. W Kijowie dzieje się coś bardzo dziwnego i przerażającego. Nikt nie opowie o wydarzeniach w kijowskim metrze i na powierzchni miasta tak, jak Siergiej Niedorub. Projekt Uniwersum Metro 2035 rozwija się i nabiera mocy!

Ostatnia wojna starła z powierzchni ziemi miasta i kraje, unicestwiła całe narody i zapędziła grupki ocalałych do katakumb i bunkrów. Przez dwie dekady czepiali się życia pod ziemią, pozbawieni nadziei i odwagi, by wrócić na powierzchnię; o ich walce napisano dziesiątki książek, które ukazały się w Uniwersum Metro 2033, znanym na całym świecie, kultowym postapokaliptycznym cyklu.

Ale w roku 2035 wszystko się zmieni. Nadejdzie czas, by wyjść z labiryntów metra. By wstać z kolan i znów spojrzeć w niebo. By chwycić za broń i odbić świat, który niegdyś należał do człowieka. Nie da się tego zrobić w pojedynkę. Trzeba się zjednoczyć – albo przepaść na zawsze w mrokach historii.

Z okazji premiery książki Czerwony wariant wydawnictwo Insignis przygotowało specjalną ofertę cenową na starsze tytuły z Uniwersum Metro 2033 i 2035. Kup książki za jedyne 19,99 zł i uzupełnij swoją kolekcję!

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

19 października 2018
Premiera gry planszowej Fallout Wasteland Warfare - 0:37 - Stary Wujek
Ilustracja do nowiny 'Premiera gry planszowej Fallout Wasteland Warfare'
W przyszłą sobotę (20 października), w Warszawie na ulicy Włościańskiej 6C, odbędzie się premiera planszowego bitewniaka Fallout Wasteland Warfare. Impreza, na którą wstęp jest wolny, trwać będzie od godziny 10 do 17.

Organizator, Wydawnictwo Paladynat, przygotowało następujące punkty programu:
- pokaz cosplayerów (specjalne nagrody),
- konkursy wiedzy,
- pokazy gry Fallout Wasteland Warfare,
- prelekcje o świecie Fallouta,
- klimatyczną scenerię,
- zapisy na ligę,
- oraz specjalne konkursy z nagrodami.

Więcej szczegółów można znaleźć na wydarzeniu w Facebooku.

A czym jest Fallout Wasteland Warfare?

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

17 października 2018
Schronzin 8 - Futurologia - 17:34 - nie wiem
Ilustracja do nowiny 'Schronzin 8 - Futurologia'
Przed Wami przełomowy numer Schronzina, bowiem jest to pierwsze wydanie, które rozpowszechniamy również drukiem. Tym razem nie trzeba było czekać tak długo jak na numer siódmy - wystarczyły zaledwie... dwa lata! Ale tym razem na drodze do sukcesu stanęły naprawdę obiektywne trudności. Dowodem na to niech będzie fakt, że teksty do numeru dziewiątego mamy już właściwie skompletowane. Dlatego przyjmijcie do wiadomości, że modyfikujemy nieco zasady Otwartych Łam: Oczywiście jesteśmy otwarci na teksty, ale do numeru dziesiątego, nie dziewiątego. A numer dziesiąty będzie o grach.

Ale, ale!

Najpierw skupcie się na numerze ósmym. Można oczywiście pobrać go ze strony - pod tym odnośnikiem, jednak prawdziwy rarytas niech stanowi wydrukowany egzemplarz. Poniższa mapka prezentuje miejsca, w których możecie znaleźć ósmy numer Schronzina.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

16 października 2018
Dywizjon 303. Historia prawdziwa - recenzja - 1:39 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Dywizjon 303. Historia prawdziwa - recenzja'
Bierzemy garnek. Wrzucamy do niego krzyż na ścianie, pobożny obrazek oraz odśpiewany hymn państwowy. Co otrzymamy? "Nacjonalizm!!!" A tle majaczące się widmo faszyzmu...

Oczywiście w głowie dzbanów, których umysły uformowała propaganda sącząca się latami z postępowych mediów. Tam nawet flaga biało-czerwona, jeśli nie jest tęczowa to rasizm, faszyzm, ksenofobia, dyskryminacja i wykluczenie. A opinie takich o to osób znalazłem w serwisie FilmWEB, gdy chciałem się zapoznać z opiniami na temat filmu Dywizjon 303. Historia prawdziwa. Nawet film oparty na wojennych przeżyciach polskich pilotów, trafił na walec otwarto społecznej propagandy.

A jak jest naprawdę?

Trochę "ku pokrzepieniu serc", trochę budująco, trochę antywojennie. Z dobrym montażem i efektami specjalnymi, choć bez fabularnego mięcha. Więcej w recenzji.

Dziki wrzask że patriotyzm. A jak jeszcze pojawia się wieszanie na ścianie krzyża i stawianie obrazu z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej to musi, no musi się pojawić te brzydkie słowo. Nacjonalizm. Uuuuuu! To moje refleksje gdy zajrzałem do recenzji filmu Dywizjon 303. Historia prawdziwa, znajdujących się na portalu Filmweb. Ale po kolei.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Już jutro nowa książka z Uniwersum Metro 2035 - 1:14 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Już jutro nowa książka z Uniwersum Metro 2035'
Informacja prasowa od Wydawnictwa Insignis.

Czerwony wariant jest jedną z tych intrygujących lektur, w której napięcie budowane jest powoli i w sposób przemyślany. Nie znajdziemy tu tanich, grających na emocjach chwytów. To uczta dla każdego fana świata stworzonego przez Głuchowskiego, który chciałby dowiedzieć się więcej o postapokaliptycznym świecie roku 2035 i jego nowych porządkach.

Metro w Kijowie. Zaprojektowane i zbudowane, by w razie nuklearnej wojny zachować jednolity system organizacji. Szczęśliwie spełniło swoje zadanie, po konflikcie atomowym unikając rozdrobnienia stacji na wiele pomniejszych i rywalizujących ze sobą frakcji. Jest jednak małe ale. W równaniu zjednoczonej postapokaliptycznej społeczności brakuje całej czerwonej linii. Zawalonej gruzem i całkowicie niedostępnej.

Rok 2035, Krzyż. Wspólnota obu ocalałych linii pokojowo egzystuje. Tunele, w większości wolne od zagrożeń nowego świata, są wybawieniem dla ludzi, którzy borykają się jednak z innymi problemami. Przeludnieniem. Biedą.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Szukaj>> | Archiwum >>

X Apoc - Trzynasty Schron [ v 1.0 ] & PHP by Hammer